• NOFINY

NFN alebo NOFINY je internetový školský časopis, ktorý vznikol na SSUŠ Filmovej v Košiciach, v hlavách študentov masmediálnej tvorby. Tento časopis je naše dieťa, ktoré neustále rastie a nepozoruje len dianie na škole, ale aj v Košiciach.
      • Čo sa zmenilo cez prázdniny na filmovej

• 07.09.2022 15:11
        • Vymaľovaná škola

Prvou neprehliadnuteľnou zmenou je nové ošatenie školy v podobe vymaľovania. Ohlasy vás, študentov sú rôzne, no väčšina z vás sa zhoduje v tom, že vo vstupnom vestibule visia návrhy, ako by škola mohla vyzerať. Prečo boli zvolené  štyri „obyčajné“ farby? „Prvotná myšlienka na tieto farebné kombinácie pochádza od pána Tatarku,“ prezradil náš tajný zdroj, pán Uhrík. „Je to vyobrazenie farieb, ktoré zastupujú RGB (Red, Green, Blue), no a kedže má naša škola štyri budovy, žltá farba slúži na doplnenie“.  Zaujímavosťou môže byť to, že na zelenú budovu, ktorou je animačný ateliér, časom pribudnú kľúčovacie body. No iste si viacerí z vás stále kladú otázku, prečo sa nepoužili návrhy z vestibulu. Vysvetlenie je jednoduché. Realizácia takéhoto projektu by bola omnoho náročnejšia či už z časového alebo z technického hľadiska a teda sa odložila do budúcna. Vedenie nevylučuje, že časom na prvom nátere pribudnú tváre známych filmových hercov.

Najväčšou investíciou je nová strecha

Druhou, pre nás neviditeľnou zmenou, prešla aj strecha školy. Tá podstúpila izoláciu, kedže predchádzajúca izolácia už nespĺňala svoju úlohu. Pociťovať sme to mohli tak, že strecha pri vytrvalejších dažďoch miestami zatekala. Vedenie školy si od najväčšej investície tohto leta sľubuje dlhoročnú účelovosť, pretože nová izolácia by mala vydržať 15 až 20 rokov.

Nové zábradlie alebo bezpečnosť na prvom mieste

Pamätáte si ešte, ako ste si cestu po schodoch urýchľovali šmýkaním sa po zábradlí? Nuž, tomu definitívne odzvonilo. Staré zábradlie bolo pôvodné vyrobené pre deti v materskej škole, no my sme už o čosi vyšší. A pretože je bezpečnosť prvoradá, nové, nerezové zábradlie je aj podstatne vyššie. A aj krajšie, nemyslíte?

Pitná fontánka: Smädu definitívne odzvonilo

Malé umývadla v triedach boli dlhoročnými nepriateľmi všetkých nás, ktorí sme si aspoň raz chceli napúšťať vodu do fľaše. Vysoký tlak a sucho v ústach. Presne v takom stave sme odchádzali od umývadla. No pitná fontánka prináša do školy dlho očakávané riešenie. Mimochodom, prívod vody, ktorý momentálne napája fontánku, bol pôvodne určený na niečo iné. Konkrétne na kávomat, ktorý je v bufete.

Dobrá kniha na dobrom gauči v dobrej knižnici

Azda najpríjemnejšou novinkou v škole je knižnica. Miesto, kde ste len vy a kamera. Miesto, kde pri troške voľného času nájdete únik pred realitou. Dobrú knihu si môžete prečítať, povedzme na novom gauči? Treba podotknúť, že na naozaj mäkkom gauči. A čo tak, keby vám pomedzi to hrala stará klasika z gramofónu? Nuž, pre niekoho vysnívaná miestnosť. Tak neváhajte a príďte navštíviť nové útočisko pani Petraššovitšovej ešte dnes 🙂 .

Klimatizácia: Počas leta s chladnejšou hlavou

Poznáte to. Horúce letné dni strávené v škole. 33 ľudí v jednej miestnosti a žiadna klíma. Avšak nič také už nehrozí v multimediálnej miestnosti, kde máme k dispozícii novú klímu. Studený vzduch nemá šancu na útek ani cez dvere. Tie sú totižto na miestnostiach, ktoré disponujú klimatizáciou samodojazďovacie. Výnimkou je učebňa AVG, kde takéto dvere chýbajú, no bývalá trieda štvrtákov a zároveň nová trieda prvákov ich má aj napriek tomu, že v triede žiadna klíma nie je. Otázka je na mieste. Prečo? Dodávateľ dverí si totižto splietol požiadavky a dvere, ktoré boli dodané nesedia do pántov od AVG. A ako uliate sadli do bežnej triedy, tak prečo nie, že?

Tak čo. Ktorá zmena vás príjemne prekvapila? A naopak, akú zmenu by ste do školy priniesli práve vy? Gauče do tried? Rozvrh pre rezervovanie techniky u pána Šárika? Vaše návrhy čakáme v redakcii Nofín.

Autor článku: Ivan Koribanič

Fotografie: Laura Polovková