• Základné informácie

Maturita 2022 - základné informácie

Organizáciu maturitnej skúšky upravuje zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a vyhláška č. 113/2015, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška č. 318/2008 Z. z. o ukončovaní štúdia na stredných školách v znení neskorších predpisov. Externú časť a písomnú formu internej časti maturitnej skúšky zabezpečuje Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (skratka NÚCEM) https://www.nucem.sk/sk/merania/narodne-merania/maturita.

Z legislatívnych noriem upravujúcich organizáciu maturitnej skúšky ďalej vyplýva:
          • Žiak môže konať maturitnú skúšku iba z vyučovacích predmetov (okrem výchovných vyučovacích predmetov), ktoré sú uvedené v učebnom pláne školy a v ktorých sa vzdelával.
          • Maturitná skúška zo všetkých maturitných predmetov, okrem cudzích jazykov, sa vykonáva na jednej úrovni.
          • Maturitná skúška z cudzích jazykov sa vykonáva na dvoch úrovniach B1 a B2 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky.

Žiak SOŠ/ ŠUP  si vyberie, na ktorej úrovni ju chce vykonať B1/ B2

– môže sa poradiť s vyučujúcimi CUJ  !!!!!!

Žiak posledného ročníka je povinný prihlásiť sa na MS do 30. septembra 2021

Na stredných umeleckých školách sa povinne maturuje z týchto predmetov:

• Slovenský jazyk a literatúra
          • Cudzí jazyk: anglický jazyk – úroveň B1 / B2
          • Teoretická časť odbornej zložky (TČOZ)
          • Praktická časť odbornej zložky (PČOZ)

Teoretická a praktická časť odbornej zložky je súbor odborných vyučovacích predmetov podľa vzdelávacieho programu študijného odboru školy.

Žiak môže konať aj dobrovoľnú MS:

• dobrovoľnú MS, môže žiak konať aj z ďalších predmetov (okrem výchovných vyučovacích predmetov), ktoré sú uvedené v učebnom pláne školy a v ktorých sa vzdelával – je potrebné si pozrieť Katalóg cieľových požiadaviek na vedomosti a zručnosti maturantov z jednotlivých predmetov a úrovni, ktoré sú zverejnené na webovej stránke ŠPU.
          • v riadnom skúšobnom období môže žiak dobrovoľne konať maturitnú skúšku najviac z dvoch predmetov

Kedy úspešne vykonáte maturitnú skúšku, ktorá má EČ a PFIČ:

Žiak úspešne vykoná MS z predmetu, ktorý má EČ a PFIČ MS, ak jeho hodnotenie z ÚFIČ MS:

1. nie je horšie ako stupeň prospechu 3 (dobrý) a v PFIČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 25 %, alebo v EČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 33 %, alebo
          2. je stupeň prospechu 4 (dostatočný) a v PFIČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 25 % a súčasne v EČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 33 %.