• NOFINY

NFN alebo NOFINY je internetový školský časopis, ktorý vznikol na SSUŠ Filmovej v Košiciach, v hlavách študentov masmediálnej tvorby. Tento časopis je naše dieťa, ktoré neustále rastie a nepozoruje len dianie na škole, ale aj v Košiciach.
      • 5 najväčších hitov nášho detstva

• 07.09.2022 15:08
        • Každý z nás mal aspoň jednu obľúbenú pesničku v detstve, ktorú si musel dookola spievať a možno ho prenasleduje až do dnešného dňa. Pesnička, ktorá rozveselila celý domov a spievali ste si ju s celou rodinou alebo spolužiakmi v škole. My sme urobili štatistický prieskum a zisťovali sme, aké sú najväčšie hity detstva filmárov.
        • Na 5.mieste skončila pesnička Som čarovný od Rebbela Representa.

Vyšla v roku 2011 a tí z vás, ktorý ju poznajú, si určite spomenú na text piesne: „Ráno vstanem som čarovný, idem do sprchy som čarovný, papám potravu a – čuduj sa svete – som čarovný.“ A čo si o tejto pesničke myslíme dnes? Opýtali sme sa hudobníka, Michala Pavliša z III.F.: „Bolo to ako s každým trendom. Kúsok sme sa zabavili a potom sme na to jednoducho zabudli. Každopádne sme z toho mali celkom zábavný catchphrase na mesiac.“

Na 4.mieste sa umiestnila pesnička Barbie girl od skupiny Aqua.

Barbie girl si možno v detstve pospevovali už naše pani učiteľky. „Vyšla v roku 1997 a v tom čase sme ešte nepoznali internet ani youtube. Všetci pozerali telku, no a každý víkend chodila hitparáda, ktorá sa volala Deka. To sme si my mladí nenechali ujsť. V roku ´97 bola tuším Barbie girl na prvom mieste vkuse. Prekvapilo ma, že ju poznáte aj vy. Ja som v tom čase mala radšej  Vivaldiho či Horkýže slíže,“ spomína na svoje detstvo pani učiteľka Laura Petraššovitšová. Na názor sme sa opýtali aj Sama Cipku z I.F.: „Ako dieťa som to často počúval, teraz však neviem prečo, mi to príde príliš uletené, divné a nepáči sa mi to.“ Simona Čapuchová zo IV.F má iný názor: „Ešte teraz ju počúvame, keď je nejaká party ako nostalgickú vsuvku a vieme celý text naspamäť.“

Na 3.mieste a teda s bronzovou medailou skončila Mandarinka Darinka od Michaely Paštékovej.

Kto by si nepamätal príbeh ako sa pomaranč zaľúbi do mandarinky, ako ich nespravodlivý osud od seba oddelí, aby nakoniec predsa len skončili spolu? Bolo to milé, chytľavé a vtipné. Mimochodom, speváčka Michaela Paštéková bola v 90.tych rokov veľmi úspešná detská speváčka. A neuhádnete, čo robí teraz. Vyštudovala estetiku a učí na vysokej škole v Bratislave. Z detskej speváčky sa stala intelektuálka. Na Mandarinku Darinku sme sa opýtali štvrtáka Adama Sabadoša: „Táto pieseň sa mi veľmi páčila, bola impulzívna a mala zábavný text. Jednoduchý text, ktorý sa dá ľahko zapamätať a mne bude vždy ležať v pamäti. Úžasná pieseň.“ Dia Korlová z II.F si na Darinku so zasneným pohľadom spomína takto: „Bola to obľúbená pesnička nás dievčat v škôlke, lebo bola o láske a svadbe.“

Na 2. mieste a pomyselnú striebornú medailu získal Gummy bear.

Zelený macko dobil v roku 2007 svet a nielen ten, no najmä srdcia všetkých detí. Dokonca aj Boris Bačo z III.F na neho takto rozcítene spomína.: „Ako dieťa som gumi macka často počúval, teraz som si ho pustil asi po 7. rokoch a páči sa mi ešte viac. Je to super pesnička, pripomína mi to detstvo a asi taký 3. ročník na základke. Pamätám si, keď sme si to v škole so spolužiakmi púšťali vo všetkých jazykoch a smiali sme sa na tom.“

Na 1.mieste a absolútnym víťazom sa stal Náš malý pes Bobi od Petra Nagya.

Pesnička v roku 1996 obletela Slovensko a spevák Martin Madej si získal veľkú popularitu. Klip Náš malý pes Bobi má na svedomí náš pán učiteľ Peter Hrabinský, ktorý prišiel ako prvý na Slovensku s digitálnom technológiou Avid a robil klipy pre Petra Nagya aj iných slovenských spevákov. „Mne sa na pesničke páči, že je zábavná a zamýšľala som sa aj nad tým, či naozaj Bobi to lego zjedol,“ usmieva sa Soňa Hudáková z I.F.

Autor: Veronika Havlová, I.F