• NOFINY

      NFN alebo NOFINY je internetový školský časopis, ktorý vznikol na SSUŠ Filmovej v Košiciach, v hlavách študentov masmediálnej tvorby. Tento časopis je naše dieťa, ktoré neustále rastie a nepozoruje len dianie na škole, ale aj v Košiciach.
      • Hejt my way. Prípad Džumelec
        • Hejt my way. Prípad Džumelec

        • 07.09.2022 14:29
        • VÝCHODISKOVÁ SITUÁCIA: A TERAZ BUDEM ZLÝ!

          Youtuber Zlý Zajo sa rozhodol zosmiešniť vo svojom vlogu Nová sekta?! tvorbu Erika Sikoru alias Džumelca, konkrétne jeho „videopočiny“ Tešba, Savohlavo a Chvej my way . Pod videami sa vzápätí začali objavovať početné nenávistné komentáre. K moci sa opäť dostal hlas ľudu. Priemerná väčšina, ktorú zaráža a uráža všetko, čo je mimo všeobecnú normu.

        • To, že sa to stalo nášmu učiteľovi Erikovi Sikorovi, je v tomto prípade druhoradé. Stať sa to môže každému z nás. Komukoľvek, kto prezentuje svoju tvorbu na internete, komukoľvek, kto tvorí. Video rozprúdilo na našej škole diskusiu o tom, čo sa to vlastne udialo, ako je to v skutočnosti „s nenávistnými prejavmi na internete“, sformovali sa viaceré názorové skupiny a skupiny názorov:

           APATICI: MLČIACA VAČŠINA

          Študenti, ktorí si pozreli video, prečítali komentáre a – neurobilo to s nimi nič. Erika Sikoru poznajú, majú ho radi, no vedia, ako to „chodí“…“Nemôžete sa čudovať, pani učiteľka, vy neviete, o čom je internet,“ presviedča ma študent Michal Pavliš v duchu zorientovaného pasívneho cynizmu. Presvedčenie apatikov spočíva v tom, že internet je žumpa a to, čo som videla, je iba vrchol ľadovca. Netreba sa ale preto trápiť, jednoducho je potrebné to prijať.

           

          ZISKUCHTIVICI : ZISK NAD MORÁLKOU

           „Aj tak je najdôležitejšie to, že to má najviac zdieľaní. A videá pána učiteľa majú teraz vďaka Zlému Zajovi väčšiu  popularitu,“ myslí si Paulína Lenártová a s ňou všetci tí, ktorí tvrdia, že najdôležitejšia na internete je „pozornosť“ a s ňou spojená tvorba zisku. Známe klišé: Aj negatívna reklama je reklama.  Pozrime si čísla. Džumelec sa pohyboval v číslach okolo 5-6 tisíc pozretí, „vďaka“ Zlému Zajovi má video Tešba aktuálne 23 000 pozretí v priebehu pár dní. Neviem, ako mu to vynahradia komentáre typu: „takýchto idiotov by som pálil“ alebo „takže milé deti, toto spôsobujú drogy+alkohol a do toho autizmus“…

          PRÁVNICI

           Spolu so Samom Kocákom sme sa zhodli, že podľa §373 Trestného zákona:

          Ohováranie: Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

          Podľa §360 Trestného zákona:

          Nebezpečné vyhrážanie: Kto sa inému vyhráža smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

          Kto tvrdí, že na internete to nie je „naozaj“, mýli sa.  Aj na uvedené paragrafy by niekto mohol povedať to isté. Prečo zavierať niekoho kvôli slovám? Ak neuskutočnil čin? Jednoducho preto, že okrem fyzických zranení existuje aj psychická ujma a tá je rovnako reálna. A je rovnako reálna vtedy, keď vám to niekto povie do očí, ako aj vtedy, keď vám to niekto napíše cez sms alebo do komentára na sociálnej sieti.

          EMPATICI: ANGAŽOVANÁ MENŠINA

          Študenti, ktorí pocítili k Erikovi Sikorovi súcit a získali potrebu ho chrániť. Niektorí si to povedali „iba“ medzi sebou. Iní sa vyjadrili v komentároch pod videom. A niektorí napísali priamo Zlému Zajovi. „Najprv som začala odpisovať na každý nenávistný komentár, ale bolo ich tam toľko, že som pochopila, že sama jednoducho nezvládnem odpísať všetkým a tak som napísala priamo Zlému Zajovi a čakám na odpoveď,“  energeticky mi vysvetlila priebeh svojho počínania Vanda Hašková spôsobom jej vlastným. „Donesiem defibrilátor?“, chechce sa pán učiteľ Tatarka. A čo napísala Vanda Zlému Zajovi? „Dobry vecer, pan Zly Zajo. Sice napoznam vasu tvorbu ale zhodou okolnosti sa ku mne dostalo video, v ktorom ste zosmiesnovali cloveka, ktoreho poznam, uplne bezdovodne. Predpokladam, ze si uvedomujete aj vy svoju funkciu mienkotvorneho cinitela a tak, ako nieco vykreslite, tak sa na to diva uz aj dalsi huf ludi. Huf ludi, ktory takto bezuzdne zosmiesnuje pod vasim videom o Dzumelcovi cloveka, ktoreho absolutne nepozna, ktoreho nikdy nevidel, ale uz o nom vsetci vedia vsetko, minimalne to, kam patri. Ospravedlnte moju priamost, nechcem vam mentorovat, ale tato situacia je na zvazenie. Minimalne by sa patrilo zvazit to, kam sa podela sudnost a sloboda tvorby, aj ta vasa mi je cudzia a nerobim si o nej obraz len vdaka jednemu aspektu. Dovidenia. Pán Zlý Zajo musel – ak sa zamyslel nad prečítaným – vďaka správe našej študentky postrehnúť minimálne tri veci: že sa dá niečo kritizovať slušne, aj keď nami hýbu emócie. Že má osobnú zodpovednosť za to, čo hovorí. A že ak chceme niečo kritizovať, potrebujeme okrem ironického úškľabku aj argumenty. „Pán Zlý Zajo“ viackrát upozornil na šikanovanie detí na školách, vďaka jeho videám a zdieľaniam sa dostali útoky až do televíznych správ. Keď sa však to isté spustilo vo virtuálnom priestore, ktorému vládne on (veď slová dokážu zraniť rovnako ako fyzické útoky), nebol schopný toto správanie reflektovať.

           

          ZÁVERY:

           OSOBNÝ ÚTOK JE ARGUMENTAČNÉ FÓPA

           Osobný útok je neférový, do diskusie ničím relevantným neprispieva „iba“ emočnou silou, preto pôsobí presvedčivo – ale iba na prvý pohľad. Osobný útok nemôže zastúpiť argument ani keď je pravdivý, ale ani keď je nepravdivý. Ak komentujeme dielo a chceme byť prísne kritickí, musíme používať fakty a názory, nie útoky. Osobný útok je vždy formou kyberšikany. A navyše každý nenávistný komentár ostáva za nami ako slizová stopa po slimákovi. Zvážme, preverme, argumentujme.

           

          BEZ KONTEXTU NEVZRUŠUJ SA

          Zlý Zajo začína svoje video predstavením Erika Sikoru ako „nejakého chaloša z východu“. Stačilo by pár klikov k tomu, aby sa dozvedel, že Erik je učiteľ na umeleckej škole a zároveň študent 3.stupňa vysokoškolského štúdia na Fakulte umení TUKE, že koncertuje, má výstavy, jednoducho,  že má určitú tvorivú umeleckú základňu. Ak by si to zistil, nemohol by pristupovať k jeho tvorbe prvoplánovo.

           

          AK BY KTOKOĽVEK HOVORIL O ČOMKOĽVEK, NAJVIAC POVIE O SEBE

          Tvrdí môj obľúbený autor, Juraj Briškár. Vyhýbala som sa prezretiu videa Zlého Zaja, ale kvôli objektivite článku som to urobila. Prekvapila ma jeho „vyprázdnenosť“. V podstate obľúbený youtuber väčšinu času prezerania videa sa buď ironicky uškŕňa, alebo od slova do slova opakuje Erikove vtipy parodickým hlasom. Pripomína dospelého človeka, ktorý sa vysmieva z hry dieťa, keď sa hrá napríklad na hasiča. „A ty teraz akože ideš hasiť? Ľudia, išli by ste na ulicu prezlečený za hasičov?“  Youtuber nepochopil zámernú naivitu, s akou Džumelec ako insitný umelec narába. Nerozumie hranej irónii a všetko „číta“ doslovne, snaží sa aplikovať na realitu a tieto „argumenty“ vyznievajú úsmevne.  Aj vtedy, ak chce zo Zlého Zaja urobiť Džzlého Džzaja tak, že to nevie ani vysloviť. Zabúda na to, čo povedala prváčka Zorana Vesna Gemzová, že „pán Sikora je umelec s veľkým Dž.“ K detským hrám ale ani k umeniu nikdy nemožno pristupovať doslovne. Čo by povedali „hejteri“ na Baudelairovu báseň Mrcina? Prirovnáva ženu k zdochline, preč s tým úchylom? Prípadne by sa smiali Nezvalovi, že prirovnal Manon k ruži hodenej do kostola? Žena predsa nie je zdochlina koňa ani kvet, však? Pochopili sme?

           

          SKUPINOVÝ TROLLING ZA SILY DOBRA

          Ak vidíte, že sa niečo také deje na internete, nemlčte. Veď ak trávite čas tým, že tieto veci ČÍTATE, tak dajte pár minú tomu, aby ste vyjadrili svoj názor a NAPÍSALI ho. Alebo tie diskusie nesledujte vôbec. Môžete namiesto toho v pokoji čítať v školskej knižnici nejakú peknú knižku nezasiahnutí okolnosťami deja. Ale ak ste na internete aktívni, buďte tam za seba. Máte vytvorené rôzne skupiny, patríte do kdejakých komunít, viete do diskusie zapojiť podobne zmýšľajúcich ľudí a rozložiť zvnútra ten nechutný hejtovací vesmír. Bez nenávistných prejavov, osobných útokov, vulgarizmov. Ukážte tým, ktorí to nevedia, že sa to dá robiť aj inak.

          HEJT MY WAY A BUDEM OK

          Džumelec reagoval pomerne rýchlo vkusným videom Zlý Zajo mi otvoril oči očami vážneho dieťaťa, ktoré milému ujovi vysvetlí,  že už sa nebude nikdy hrať, lebo pochopil, že hrať sa predsa nie je normálne. Rovnako, ako to, že včely bzučia a mačky pradú. Ešteže je tam ten potmehúdsky úsmev.  Zhejtovať hejt bez hejtovania to nie je len tak. Básnik je ten, komu neukradli detstvo, píše Kamil Peteraj, tiež pesničkár. Nenechajme si zobrať slobodu a radosť z tvorby iba preto, že niekto nerozumie, hnevá sa a preto musí kričať.

          Autor: Laura Dreger MPEtraššovitšová a priľahlé študentské oblasti

        • Naspäť na zoznam článkov
    • Kontakty

      • Súkromná škola umeleckého priemyslu filmová, Petzvalova 2, Košice
      • Riaditeľka školy: PaedDr. Danka Kováčová (+421 915 852 501) Zástupkyňa riaditeľky: Ing. Lívia Hirjaková (+421 907 575 980, hirjakova@gmail.com) Manažér audiovizuálnej tvorby: Mgr. Valter Uhrík (+421 905 902 826; wuhrik@gmail.com) Sekretariát: Ing. Emília Romanová (+421 55 685 77 48)
      • Petzvalova 2 040 11 Košice - Západ Slovakia
      • 35558555
      • 2021875229
      • www.filmovaskola.edupage.org
      • SK47 0200 0000 0018 2824 6953
      • 100014863
      • Obvodné oddelenie Policajného zboru Košice Západ Považská 38 040 11 Košice Tel.: 0961932855 Email: ooke.zapad@minv.sk
    • Prihlásenie