• Rozhovor s Michaelou Grlickou

• 05.01.2023 15:11
        • Michaela Grlická zmaturovala v roku 2018, no dnes pracuje v TV Markíza. Absolvovala bakalárske štúdium na Divadelnej fakulte VŠMU. Miška už počas štúdia na Filmovej škole bola veľmi usilovná, šikovná a pracovitá. Na hodiny chodievala s pohárom kávy a vždy pozitívne naladená. Mnohokrát ste ju mohli stretnúť na rôznych podujatiach, kde vykonávala dobrovoľnícku činnosť, bolo to naozaj obdivuhodné. Viac spoznáte Mišku už v našom rozhovore, v ktorom zanechala aj milý odkaz pre našich študentov.

• Ako si spomínaš na štúdium na Filmovej škole? Čo ťa najviac bavilo?

Na štúdium si spomínam v dobrom, nakoľko na nej bolo mnoho úžasných pedagógov, či už po profesionálnej alebo ľudskej stránke. Určite mi Filmová škola okrem vzdelania a zručností, dala priestor a pomohla rozvinúť sa aj po osobnostnej stránke. Bavili ma praktické hodiny, či už praxe s pani Kládekovou alebo fotka v prvom ročníku s pánom Sýkorom. Myslím si však, že základom dobrých hodín je práve pedagóg, ktorý vie hodinu viesť, a študentov vníma aj ako rôznorodé osobnosti. Na Filmovej bolo dosť týchto pedagógov aj v rámci teoretických predmetov, ako napríklad náš triedny učiteľ Dušan Labuda, alebo p. učiteľka Alena Klindová :)

Prečo si sa rozhodla ísť študovať na Divadelnú fakultu VŠMU? Mala si blízko k divadlu už počas štúdia?

Neviem či môžem povedať, že som mala vyslovene blízko k divadlu. Skôr som mala blízko ku kultúre ako takej. Taktiež ma fascinoval eventový svet. Divadelný manažment bol odborom, ktorý mal široký presah aj do organizácie podujatí/festivalov ako takých, to ma vtedy oslovilo a preto som sa rozhodla ísť študovať práve Divadelný manažment.

Keďže si počas štúdia skúsila už mnohé dobrovoľnícke činnosti, kam ťa zaviedli?

Dobrovoľníctva na rôznych podujatiach boli pre mňa ako hobby. Vždy ma fascinovalo pozadie za eventom a toto bola šanca, ako sa v mladom veku dostať k tomu bližšie. Určite som prvé “úspechy” videla v tom, že som začala na základe dobrovoľníckej činnosti dostávať už ponuky na rôzne brigády v kultúrnych inštitúciách v Košiciach. Taktiež môžem povedať, že mi to pomohlo dostať sa na vysokú školu a možno aj k práci, ktorú teraz robím. Proste všetky dobrovoľnícke aktivity a následne brigády boli a stále sú pre mňa veľkou dávkou skúsenosti.

Momentálne pôsobíš v TV Markíza, čo je tvojou náplňou práce?

V TV Markíza pracujem na pozícii Junior Digital Producer. Pripravujeme reláciu na web, ktorej obsah vychádza z reality show, ktorá sa práve vysiela. V januári, keď som nastúpila sme robili SurvivorXtra a teraz na jeseň točíme FarmuXtra. Veľmi ťažko popísať moju náplň práce, nakoľko je rôznorodá a to ma baví. Základ je však poznať obsah epizódy, na natáčaní si ho prejsť s komikmi, s ktorými tento formát robíme, pripraviť v strižni extra materiál do epizódy, to znamená vybrať obsahovo zaujímavý a vtipný materiál, ktorý následne upravím veľmi základným strihom. Okrem tohto projektu robíme aj iné, nedávno som si skúsila vytvoriť dva príspevky do formátu, ktorý vyjde okolo Vianoc. Taktiež som pomáhala pri príprave prvého ženského stand-up komičky Simony, ktorý môžete vidieť na Voyo . Počas leta sme robili casting na nových glosátorov a tam som zasa hľadala a oslovovala ľudí, ktorí by mohli byť pre náš koncept vhodný.

Ako si sa k tomu dostala?

Bolo to pár mesiacov po skončení bakalárskeho štúdia, v čase keď som ostala v Bratislave a rozhodla sa nepokračovať v magisterskom štúdiu. Potrebovala som pauzu a oddych, tak som bola pár mesiacov na pomaturitnom štúdiu na Škole dizajnu. Popritom som v pracovala v divadle P.O. Hviezdoslava ako rekvizitárka. Chcela som však nejaké stále zamestnanie v odbore, čo bolo aj jedným z mojich plánov ako využiť toto obdobie. Jeden večer počas vianočných sviatkov, som na portáli Profesia narazila práve na túto pozíciu. Veľmi ma oslovila,  a tak som sa rozhodla zaslať životopis. Potom som už len čakala a dúfala, že sa mi ozvú. Ozvali sa mi a nasledovalo prvé kolo pohovoru – online pohovor, v ktorom mi producent bližšie opísal prácu na mojej pozícii, skúšali moju schopnosť komunikovať v angličtine a následne som mala zaslať portfólio,  kde ukážem, že ovládam strih. Prešlo pár dní a pozvali ma do druhého kola pohovoru. Druhé kolo bolo čisto praktické, mojou úlohou bolo napísať komentár ku krátkym pasážam a rovnako tak, preložiť už existujúci komentár z reality show do slovenčiny a následne to všetko preložiť do angličtiny.

Na základe pohovoru ma prijali a dostala som prácu, ktorú sa nebojím označiť za dream job, o ktorom som ani nesnívala :) Aktuálne si totiž neviem predstaviť robiť nejakú inú prácu.

Čo by si chcela odkázať študentom Filmovej školy?

Aby sa naplno venovali tomu, čo ich baví a napĺňa, využívali všetky možnosti, ktoré im škola poskytuje, aby hľadali prostredie, v ktorom sa môžu angažovať, nebáli sa, mali trpezlivosť v tom, že nebudú možno hneď rovno robiť to o čom snívajú. Základ je však robiť niečo v prostredí, ktorému sa budú v budúcnosti venovať. Nehľadať hneď za všetkým iba peniaze resp. nemal by to byť prioritný hnací motor, skôr skúsenosti a ľudia, s ktorými sa stretnú, to je to, čo ich môže niekam posunúť.

Peniaze sa minú, skúsenosti a kontakty im ostanú :) A ak to práve nejde, tak ako si to vysnívali, nech to nevzdávajú, je to len obdobie. Samozrejme, však život stredoškoláka je iba raz a treba si ho užiť, ale rozumne :)

Autorka: Bc. Nicol Želtvayová

Foto poskytla: Bc. Michaela Grlická