• Rozhovor s Lenkou Gmitrovou

• 08.12.2022 15:45
        • Jej vásňou je strih. Rada sa v tejto oblasti naďalej vzdeláva, analyzuje ho, číta si o ňom a samozrejme aj strihá. Reč je o Lenke Gmitrovej, ktorá nastúpila na Filmovú školu v roku 2009. Zostrihala celovečerný film Spolu, v lete pracovala na seriály pre TV Prima.  Lenka už od svojich trinástich rokoch začala strihať prvé videá. Našu absolventku Lenku spoznáte viac už v rozhovore.

• Ako si spomínate na prvé dojmy z Filmovej školy? V ktorom roku ste nastúpili?

Na Filmovú školu som nastúpila v roku 2009. Tešila som sa, pretože to bola pre mňa jediná škola, na ktorú som sa mala v pláne dostať. Bola to pre mňa jasná cesta, keďže už v 13 rokoch som začala strihať videá. Prvé dojmy boli, asi ako u väčšiny prváčikov, človek cíti nadšenie, je prvýkrát medzi ľuďmi, ktorí sú tam tiež s podobnou vášňou pre film. Takže som sa určite tešila aj na predmety, ktoré na inej strednej škole nemajú, alebo aj učiteľov z odboru.

Čo vás na škole najviac bavilo, spomeniete si aj na svoj obľúbený predmet?

Bavili ma hodiny s pánom učiteľom Kernerom, kde sme analyzovali filmy, scény. To boli pre mňa najviac prínosne a vyslovene som sa na ne tešila. Keď sa tak spätne zamyslím, tak určite hodiny s p. uč. Hrabinským, grafika s p.uč. Kládekom a aj s p.uč. Vysokým. Vôbec som sa nevybrala smerom grafiky ani fotky ale aj napriek tomu tie hodiny boli veľmi prínosne, zaujímavé a doteraz tie základy využívam.

Kam ste pokračovali v štúdiu?

Po škole prišla realita, namiesto štúdia som začala hneď pracovať. Chcela som odísť do zahraničia, ale škola bola stále niekde v pozadí. Pokračovať v štúdiu som začala až tri roky po strednej, vyštudovala som Anglophonne Studies na univerzite v Prahe. Predtým som skúšala som Filmové štúdia na Karlovej Univerzite, čo nakoniec nevyšlo. Ale som rada :) Čiže prvých 5 rokov po strednej som sa ešte hľadala, ale vedela  som, že strih je niečo, čo ma  baví najviac, stále to bolo moje hobby popri práci, ktorá mi platila nájom v Prahe. Počas tých rokov som chodila aj na rôzne natáčania zahraničných filmov, či už ako runner alebo komparz. Stretávala som sa so zaujímavými ľudmi a kde sa dalo, som spomínala, že chcem byť strihačka - ale vtedy to nikdy neviedlo k reálnej práci.

Pred pár týždňami sme sa dozvedeli, že ste zostrihali celovečerný film Spolu, ako ste sa k tomu dostali?

Strihať film Spolu mi ponúkli priamo režiséri David Laňka a Martin Müller, ktorých som spoznala v roku 2019 na projekte 48 hour film project. Páčil sa mi ich krátky film, tak som sa im prihovorila. Udržiavali sme kontakt cez sociálne siete, mali sme malé spolupráce, ktoré napokon viedli k tomu, že sme spolu sedeli v strižni a strihali film Spolu. Netreba sa báť oslovovať ľudí, vytvárať si network. To je v tejto brandži nemálo ospevované ale aj naozaj dôležité.

Vždy ste mali blízko k strihu alebo vás lákalo aj iné odvetvie?

K strihu som mala od začiatku najbližšie. Viem, že počas Filmovej školy ma začala celkom baviť aj kamera, ale nijak som to po škole cielene nerozvíjala. Nebojím sa chytiť kameru do ruky, práve naopak, chodím aj točiť, avšak v strižni sa cítim najviac „ako doma“.

Dozvedeli sme sa, že ste strihali serál pre TV Prima, viete nám prezradiť viac?

Seriál pre Primu som strihala celé tohoročné leto, je to osemdielny seriál, krvavejšia dark-komédia pre dospelých. Bola to určite jedna z najzaujímavejších vecí, ktoré som doposiaľ strihala a už sa teším ako na to budú ľudia reagovať. Dostrihané to je, teraz je to vo zvukovej postprodukcii, presný dátum kedy to vyjde von zatiaľ neviem. Je to ďalšia zo spoluprác s Davidom a Martinom. Ešte musím podotknúť jednu úsmevnú vec. Myslím, že to bolo v roku 2015, kedy som si napálila na CD svoj showreel a odniesla do Primy s CV, dúfajúc, že si ma niekedy zavolajú na projekt. Strih na rok 2022 a postprodukujem pre nich seriál… verím že to CD nikto nikdy nevidel, haha.

Čo pre vás znamená strih? Je to vaša vášeň?

Áno, dalo by sa povedať, že strih je moja vášeň. Baví ma sa o ňom vzdelávať, analyzovať ho, čítať si o ňom a samozrejme to aj robiť. Každý projekt je pre mňa niečím iný, je to stále nová challenge. Strih je podľa mňa jeden z najdôležitejších aspektov vo filme, pretože všetko dokopy spojí a prinesie na plátno nálož emócii. Viem, že som len na svojom začiatku, takže sa veľmi teším, kde sa ešte kariérne posuniem. Dva roky dozadu by som nečakala, že môj film pôjde v kinách, kde bežne chodím ako divák.

Čo by ste chceli odkázať našim študentom, ktorí sa chcú venovať strihu?

Doležité je si ísť za tým, keď je to niečo, čo vás naozaj baví. Nevzdávať to po prvých rokoch, kedy sa vám nikto neozýva späť. Pamätám si, ako som sa vracala z mojej prvej práce ( BurgerKing ) domov a tak som uvažovala „ako sa do pekla, dostanem k strihu” haha. Chytala som sa každej príležitosti, makala som aj zadarmo, aj za smiešny peniaz, a aj keď som cítila že nejaký projekt je náročnejší a bála som sa ho. Začiatky sú pre väčšinu strihačov takéto. Odporúčam, hlavne, ak viete dobre anglicky, popozerať sa po odbornej literatúre. Mňa osobne veľmi baví a veľa som sa naučila. Strihajte, networkujte, a pevne verím, že sa to nakoniec podarí.

Autorka: Bc. Nicol Želtvayová

Foto poskytla: Bc. Lenka Gmitrová