• Rozhovor s Lukášom Jankovčínom

• 27.10.2022 10:05
        • Filmová škola sa môže pýšiť nejedným úspešným absolventom, práve Lukáš Jankovčín je jasný dôkaz! Podieľal sa na tvorbe hollywoodskych filmov a tvoril pre Disney. Momentálne sa venuje herným trailerom. Ako zhodnotil, Filmová mu dala silné základy grafiky a umenia. Viac Lukáša spoznáte už prostredníctvom nášho rozhovoru.
        •

Pamätáš sa na ten deň, keď si prvýkrát videl Filmovú školu zvnútra, aké dojmy si mal?

Áno, veľmi dobre si na to pamätám. Príjemne ma prekvapilo moderné prostredie. Mal som z toho veľmi dobrý pocit. Nebolo to určite bežné na ostatných stredných školách.

V ktorom roku si nastupoval?

Ak sa nemýlim, tak to bol rok 2010. Je to teda už nejaký ten piatok:)

Čo ťa na školu priviedlo? Venoval si sa grafike už predtým?

Mal som veľmi hrubé základy Photoshopu a trochu som modeloval v Sketchupe. V tom čase moje plány do budúcna nezahŕňali grafiku, ale skôr som sa videl v kameramanskej tvorbe. To sa postupom času zmenilo.

Keď sa obzrieš naspäť, čo ti dala Filmová škola?

Rozhodne silné základy grafiky a umenia. Dala mi množstvo času a príležitostí zdokonaliť sa v tom, čo ma baví a pokračovať v tom ďalej.

Momentálne pôsobíš na Slovensku alebo presunul si sa do inej krajiny?

Momentálne žijem v Prahe. Práca v tomto odvetví bola dosť postavená na cestovaní. Ak by neprišla pandémia, tak by som sa pravdepodobne presunul do iného štátu. Väčšina projektov je pod NDA, preto bolo z bezpečnostných dôvodu takmer nemožné pracovať na home office. Jediné riešenie bolo, presťahovať sa do danej krajiny a pracovať v štúdiu priamo tam. To sa samozrejme počas korona krízy zmenilo a takmer všetky štúdia boli nútené prejsť na home office.

V iných rozhovoroch sme sa dočítali, že vytváraš vizuálne efekty pre hollywoodske filmy, je to tak? Ako si sa k tomu dostal?

Po tom, ako som dokončil bakalársky stupeň na VŠMU som sa rozhodol, že skúsim šťastie v zahraničí. Už predtým som pracoval v českom štúdiu, kde sme sa podieľali na A-čkových zahraničných filmoch. Našťastie som mohol pracovať aj popri štúdiu, počas ktorého sa mi podarilo vybudovať si portfólio. Skúsil som veľa štúdií v zahraničí, no odpísalo len zopár z nich, väčšinou neúspešne. Prvé kroky boli dosť náročné, keďže mi chýbali skúsenosti.

Po niekoľkých pokusoch sa mi ozvali z celosvetovo známeho štúdia MPC. Ponúkli mi prácu v Montreali a za par týždňov sme aj s priateľkou leteli do Kanady, kde som pracoval na projekte Artemis Fowl pre Disney.

Bola to rozhodne skvelá príležitosť. Veľa som sa tam naučil od skúsených artistov z oblasti vizuálnych efektov a spoznal množstvo zaujímavých ľudí.

Na konte máš už mnoho filmov, vedel by si nám prezradiť ich názvy?

Pracoval som na projektoch ako The Great wall, Knightfall, Allied, Carnival Row, Terminator: Dark Fate, Artemis fowl a v neposlednej rade Love Death and Robots vol. 3 - Maison's Rats. Posledné roky nepôsobím vo filme, ale pracujem skôr v animácií so zameraním na herné trailery alebo game cinematics. Moju poslednú prácu je možné vidieť v tituloch, ako sú Magic The Gathering: Kaldheim, League of Legends: Sentinels of Light, AFK Arena či Blocklords.

Postupne som z filmového sveta prešiel viac do toho herného. Filmy mi už až tak nevyhovovali, keďže väčšinou je to projekt na dlhé mesiace až roky. Herné trailery sú projekty maximálne na tri mesiace a je tam množstvo kreativity, ktorá je pre mňa veľmi dôležitá.

Na čom momentálne pracuješ?

Bohužiaľ, každý projekt, ktorý je v produkcii je pod striktnou zmluvou o mlčanlivosti. Nemôžem hovoriť detaily, ale je to R-kovy gore horror. Predpokladám, že dátum vydania by mal byt do konca roka 2022.

Čo by si chcel odkázať našim študentom?

Aby nestrácali čas na sociálnych sieťach a venovali svoj produktívny-študentský život zmysluplným veciam, v ktorých vidia svoju budúcnosť. :)

Autorka: Bc. Nicol Želtvayová

Foto poskytol: Mgr. Art. Lukáš Jankovčín