Rozhovor s Michaelou Malíkovou Bejdovou
- 04.04.2023 17:22
Michaela Máliková Bejdová nastúpila na Filmovú školu v roku 2009. Vyštudovala virtuálnu grafiku, no dnes sa venuje produkcii a práci v oblasti PR. Už počas štúdia bola očarená celým prostredím a vedela, že chce pracovať v oblasti filmu. Zúčastnila sa aj pobytu Erasmus + vo Fínsku a Amsterdame. Ako tvrdí Michaela, zážitkov bolo veľmi veľa. Konštatuje, že Filmová škola ponúka študentom veľmi dobrý priestor na „hľadanie sa“, čo považuje v tom veku za veľmi dôležité.
Kedy ste začali študovať na Filmovej škole a ako si spomínate na štúdium?
Na Filmovú školu som nastúpila v roku 2009 a veľmi som sa tešila, že ma prijali. Už vtedy som
vedela, že chcem pracovať pri filme a bola som nesmierne očarená prostredím, v ktorom som sa ocitla. Odrazu som bola obklopená ľuďmi, inšpiratívnymi učiteľmi a talentovanými spolužiakmi, s ktorými sme si rozumeli, spájali nás podobné záujmy a mohla som sa naplno venovať tomu, čo som chcela robiť. Hneď po prvom roku prišli príležitosti vycestovať a ohmatať si vlastnými rukami reálny svet filmovej výroby, takže som sa cítila ako ryba vo vode.
Spomínali ste, že ste sa zúčastnili aj pobytu Erasmus + v zahraničí. Akú krajinu ste navštívili? Spomínate si aj na nejaké zážitky?
Hneď v druhom ročníku som mala unikátnu možnosť vycestovať na mesiac do Fínska. V rámci
školy tam fungovalo aj filmové štúdio, kde bolo k dispozícii veľké množstvo profesionálneho vybavenia. Mohla som si vybrať štúdium odboru scenáristiky a písať pod odborným vedením.
Bol to veľmi výživne strávený čas, myslím, že sme z toho aj so spolužiakmi vyťažili maximum. Neskôr sme sa boli pozrieť aj na Mediacollege v Amsterdame, kde toho času nebolo až tak veľa, ale nadviazali sme kontakty, s ktorými sme aj neskôr pokračovali v spolupráci na diaľku. Zážitkov bolo nespočetne veľa a mnohokrát sa k nim vraciam v spomienkach aj dnes. Bolo fajn stráviť vo Fínsku viac času aj s pani riaditeľkou, Jarmilou Uhríkovou, a jej manželom, pánom Walterom Uhríkom, a lepšie sa spoznať. Veľmi rada spomínam aj na jej hubovú polievku, ktorú nám navarila .
Študovali ste virtuálnu grafiku na Filmovej škole. Ako ste sa dostali k práci produkčnej
a PR?
Virtuálna grafika nebola nikdy môj vysnívaný odbor. Na Filmovú školu som sa hlásila ešte v jej
začiatkoch a zaujal ma odbor masmediálna komunikácia, ktorý napokon neotvorili. Do školy ma však prijali a po dvoch rokoch všeobecnej výučby som si jednoducho musela vybrať, kam sa zaradím. Odbor virtuálnej grafiky vyzeral ako najzaujímavejší, keďže som tam mohla realizovať svoje krátke scenáre s výtvarnou pomocou spolužiakov, tiež som sa pod vedením p. Kladeka dokázala dobre pripraviť na prijímačky na štúdium scenáristiky a dramaturgie na VŠMU. Na štúdiu bolo skvelé, že som si mohla vyskúšať viac vecí, to je, myslím si, silná devíza Filmovej školy - ponúka študentom veľmi dobrý priestor na „hľadanie sa“, čo je v tomto veku veľmi dôležité. Niekedy sa jednoducho - ako typ človeka - hodíte na celkom inú prácu oproti tej, ktorú ste si vysnívali a myslím si, že to sa ukázalo aj v hľadaní môjho miesta pri filme. Treba byť trpezlivý a otvorený príležitostiam. Tá cesta sa ukáže napokon aj sama.
Pokračovali ste v štúdiu aj na vysokej škole?
Ako som už spomenula, intenzívne som sa posledný rok venovala príprave na talentovky. Zaumienila som si dostať sa na VŠMU, a to bola aj jediná prihláška, ktorú som si podala. Dnes
si uvedomujem, aký to bol risk. Túžba pokračovať v štúdiu bola prirodzeným vyústením času stráveného na Filmovej škole. Chcela som sa ďalej rozvíjať v písaní, ale aj rozšíriť svoje obzory v rámci kultúrnej sféry a hľadať príležitosti, ktorých je ďalej smerom na západ viac.
Máte za sebou mnoho pracovných skúseností - ktorá bola pre Vás tá najlepšia?
Začínala som ako produkčná vo vydavateľstvách KK Bagala a BRAK, pri organizácii literárnych podujatí, neskôr Bratislavského knižného festivalu či Literárneho stanu Martinus na Pohode. Bolo to dosť akčné, tri roky som mala každý deň na starosti aspoň jedno podujatie, kde som pochopila, čo všetko táto produkčná práca reálne obnáša. Bolo to veľmi hektické obdobie, ale zároveň najviac intenzívne v rámci získavania skúseností a networkingu. Ťažko definovať najlepšiu skúsenosť, no určite si veľmi cením prvé príležitosti vo filmovom svete, pri ktorých som mala možnosť spolupracovať ako PR. Spomenula by som spoluprácu s produkčnou spoločnosťou Super film na animovanom seriáli Tresky Plesky. To boli moje prvé kroky v prostredí, kde sa pohybujem dnes a som za ne veľmi vďačná.
Čomu sa momentálne venujete?
Momentálne pracujem najmä vo filmovej spoločnosti Nutprodukcia, kde sa podieľam na produkčnom zabezpečení výroby filmov a taktiež im následne robím PR a social media marketing. Z posledných by som spomenula film Obeť v réžii Michala Blaška. Aj tento rok nás čaká uvedenie niekoľkých filmov, na ktoré sa veľmi teším. Ďalej sa ako PR venujem medzinárodnému festivalu Visegrad Film Forum, ktorý sa každoročne koná na pôde VŠMU a spolu s českými kolegami organizujeme Young Film Fest, filmový festival pre mladých divákov, ktorý im ponúka možnosť diskutovať o filmoch a tiež si tvorbu vyskúšať pod vedením skúsených lektorov. V neposlednom rade sa venujem aj detskej edícii kníh ALMA, ktorá vznikla na počesť našej dcéry v manželovom vydavateľstve BRAK.
Aké skúsenosti vám dala Filmová škola, ktoré využívate, napr. pri práci?
V rámci prípravy na profesionálne prostredie vyniká Filmová škola najmä v tom, že vedie študentov ku kolektívnej práci. Okrem „tréningu na pľaci“ - pri nakrúcaní študentských prác v rámci zahraničných stáží, sme museli so spolužiakmi spolupracovať aj na rôznych školských zadaniach, a tým pádom ma neprekvapilo, keď nás neskôr na VŠMU rozdelili do tímov, kde sme tvorili prvé filmy. Myslím si, že možnosť vyskúšať si spoločnú prácu na školských filmoch je výborný spôsob ako priblížiť študentom, čo táto práca obnáša, aby sa neskôr cítili v reálnom prostredí komfortnejšie.
Čo by ste odkázali našim študentom, ktorých zaujíma práca v oblasti produkcie a PR?
Pri tomto type profesií je pre mňa kľúčová spolupráca s ľuďmi a nadväzovanie kontaktov. Treba navštevovať podujatia, sledovať dianie v kinách a keď je možnosť - zúčastňovať sa rôznych výmenných programov a industry workshopov, skrátka, mať oči a uši otvorené. Networking je takou kľúčovou esenciou, od ktorej sa odvíjajú vaše neskoršie spolupráce. A v neposlednom rade, buďte úprimní - k ostatným aj k sebe. Váš názor je dôležitý a robí dielo vo výsledku jedinečným. Film je umenie - a aj keď práve nie ste v pozícii režiséra či iného kreatívneho tvorcu, to, či pre vás projekt naozaj dáva zmysel, sa odrazí aj vo výsledkoch vašej práce.
Autorka: Bc. Nicol Želtvayová
Jazyková korektúra: Mgr. Otília Staničárová
Foto poskytla: Mgr. Art. Michaela Máliková Bejdová
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články