• Rozhovor so Šimonom Šebom
        • Rozhovor so Šimonom Šebom

        • 22.12.2022 12:20
        • Šimon Šebo absolvoval bakalára na VŠMU, dnes študuje na magisterskom stupni na Filmovej Akadémii Miroslava Ondříčka v odbore Filmovej a televíznej réžie. Na konte má už mnoho študentských filmov, no momentálne pracuje aj v RTVS. Spoločne s rodičmi už ako režisér udržiava rodinnú značku „Zázračný ateliér“ a zároveň sa stará o svoju malú detskú reláciu „Čo budeme robiť“.
           
        • Šimon, tvojich rodičov poznáme z RTVS, takže si v podstate z filmárskej rodiny. Predpokladám, že ťa nakrúcanie bavilo od malička, to bol teda dôvod prečo si sa rozhodol práve pre Filmovú školu?

          To, že som z filmárskej rodiny nie je tak celkom pravda. Moji rodičia sú vyštudovaní bábkoherci a až po niekoľkých rokoch intenzívneho hrania svojich vlastných inscenácií ako Divadlo Maškrta, vznikol nápad na našu prvú detskú reláciu Maškrtníček. To uvedomenie, že film je niečo, čo ma o pár rokov tak pohltí bolo pomalé. Jednoducho som bol ešte primalý a neuvedomoval som si, že mám filmarinu tak rád. V jednej chvíli stálo predo mnou rozhodnutie, kam so mnou na strednú školu. Keď som sa dozvedel o Filmovej škole, inštinktívne som o ňu, ako už o niečo známe, prejavil záujem. S odstupom času to stále považujem za jedno z najlepších životných rozhodnutí, o čom svedčí aj po rokoch môj intenzívny kontakt s bývalými učiteľmi.

           

          Na konte máš už mnoho študentských filmov, avšak spomínaš si aj na nejaké najťažšie zadanie, ktoré si na škole dostal, prípadne dnes by si ho považoval už za veľmi jednoduché?

          Ja osobne by som považoval za najťažšie zadanie na Filmovej, napísať bezchybne diktát na slovenčine. Žartujem, stále ho považujem za to najťažšie... Filmové zadania mi nikdy vyslovene problém nerobili. Vždy som ich splnil zo začiatku na dvojky, neskôr na jednotky. Dvojky zo začiatku asi kvôli tomu, že už vtedy som chcel točiť niečo sám – svoj vlastný film, nie „iba“ cvičenie. Potreboval som si ale uvedomiť, že predtým, ako sa naučí človek behať, potrebuje vedieť chodiť a udržiavať rovnováhu. Aj napriek tomu ale platí, že som sa aj navzdory počiatočným dvojkám chodil učiť veľmi rád.

          Aký predmet ti dal najviac a posúval ťa vpred?

          Ťažko povedať, zozačiatku to boli skôr „remeselné“ predmety ako bolo ATR, VIG, ZVT. Aktívne z nich doteraz ťažím, pretože vďaka ním som vždy minimálne v obraze v tej ktorej problematike v danom odvetví. Myslím, že to bola a doteraz je moja výhoda  - schopnosť pochopiť svojich spolupracovníkom a aktívne sa podieľať na riešení problému. V neskorších ročníkoch na VŠ sa mi zas vynorili hodiny DVK a DFT, ktoré mi ušetrili hodiny času pri učení sa na skúšky.

           

          Nebál si sa nakrúcať už počas školy, zapájal si sa do mnoho súťaží, čo bolo tvojou motiváciou? Mal som niekoľko motivácií. Prvou bola vždy čistá radosť niečo tvoriť. Druhou bola trošku zodpovednosť za samého seba – prezentovať sa s dobrým výsledkom a dokázať sebe aj svetu že niečo dokážem – že nie som iba decko z „filmovej rodiny“. A treťou motiváciou (ak sa to dá nazvať motiváciou) bola asi energia, ktorá sa vo mne nahromadila za celé moje nie veľmi šťastné obdobie na ZŠ, ktoré som nakoniec vyobrazil v mojom ročníkovom filme Rapotanky.

           

           

          Spolu s mnohými filmármi z našej školy si sa stretol na VŠMU, ako si vnímal rozdiel medzi vysokou a strednou školou?

          Tak, ako asi väčšina filmárov z Petzvalovej som prvé mesiace na výške dostával od života studenú sprchu. To fakt mám každý polrok zažiť pocit stresu akoby som robil vodičák? To vážne existujú profesori, ktorých absolútne nezaujíma vaše ospravedlnenie, prečo ste prišli neskoro? To vážne sa tá chladnička na intráku a toaleťák nedoplnia samé? Asi je to tá taká fáza, ktorou nás rodičia čas od času  strašili a síce fáza zvaná „dospieť“.

           

          Momentálne si na magisterskom stupni v Česku, kde konkrétne študuješ?

          Študujem na FAMO – Filmovej Akadémii Miroslava Ondříčka, striedavo v Písku a Prahe a ďalej pokračujem v odbore Filmovej a televíznej réžie.

           

          Máš momentálne niečo „roztočené“?

          Samozrejme. Mám rozpracované tri súkromné projekty. Prvý z nich, projekt „Maverick“ s dĺžkou cca 50 minút uzrie svetlo sveta do dvoch rokov a bude to môj magisterský film. Ako ďalší v poradí bude zrejme nasledovať projekt „Wallflower“, ktorý sa mi v poslednej dobe trochu vymyká z pod kontroly a vyzerá to tak, že pre jeho dĺžku bude natočený ako trojdielna miniséria. V treťom projekte „Wisp“ sa zase vrátim k atmosfére, ktorú ste už mohli spoznať z môjho bakalárskeho filmu Bludička, ktorý mal na Filmovej škole premiéru.

           

          Spolupracuješ aj s RTVS?

          Áno. Spoločne s rodičmi už ako režisér udržiavam rodinnú značku „Zázračný ateliér“ a zároveň sa starám o svoju malú detskú reláciu „Čo budeme robiť“, ľudovo „Čobuďko“ v ktorom spolupracujem aj študentmi Filmovej školy.

           

          Keďže si sám priznal, že Filmová škola ti chýba, čo by si odkázal všetkým študentom?

          Učte sa gramatiku, nespite na DVK a nebežte (aj keď chcete), keď neviete ešte chodiť. Nemáte sa kam ponáhľať. A v rozumných medziach sa majte radi. Nikdy neviete, kto z vašich spolužiakov s vami poputuje ďalej životom.

           

           

          Autorka: Bc. Nicol Želtvayová

          Foto poskytol: Bc. Šimon Šebo

        • Naspäť na zoznam článkov
      • Galéria tabiel

    • Kontakty

      • Súkromná škola umeleckého priemyslu filmová, Petzvalova 2, Košice
      • Riaditeľka školy: PaedDr. Danka Kováčová (+421 915 852 501) Zástupkyňa riaditeľky: Ing. Lívia Hirjaková (+421 907 575 980, hirjakova@gmail.com) Manažér audiovizuálnej tvorby: Mgr. Valter Uhrík (+421 905 902 826; wuhrik@gmail.com) Sekretariát: Ing. Emília Romanová (+421 55 685 77 48)
      • Petzvalova 2 040 11 Košice - Západ Slovakia
      • 35558555
      • 2021875229
      • www.filmovaskola.edupage.org
      • SK47 0200 0000 0018 2824 6953
      • 100014863
      • Obvodné oddelenie Policajného zboru Košice Západ Považská 38 040 11 Košice Tel.: 0961932855 Email: ooke.zapad@minv.sk
    • Prihlásenie